Portal ten jest elementem projektu "Stworzenie portalu informacyjnego Uzdrowiska Świętokrzyskie" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest on narzędziem informacji dla kuracjuszy, a jego celem jest promocja uzdrowisk Busko Zdrój i Solec Zdrój. Uzupełnieniem treści tego przewodnika jest przewodnik turystyczny w formie książkowej.
O uzdrowisku Busko Zdrój
Zapraszamy Państwa do pięknego kurortu, Buska-Zdroju,
gdzie w kontakcie z nieskażoną przyrodą, poddając się naturalnym środkom leczniczym można poprawić zdrowie, odbudować sprawność fizyczną, wyleczyć wiele schorzeń.
Busko-Zdrój położone jest w województwie świętokrzyskim, na malowniczym Ponidziu
(80 km od Krakowa, 220 km od Warszawy).
W promieniu 50 km nie funkcjonuje żaden przemysł, a co za tym idzie mamy naprawdę czyste powietrze. Do tego dochodzi łagodny, specyficzny klimat , naturalne źródła wód leczniczych oraz największa ilość dni słonecznych w Polsce. Daje to gwarancję zdrowego wypoczynku i skutecznej kuracji a także tworzy wokół naszego kurortu pewną szczególną aurę przyciągającą już od blisko 200 lat kuracjuszy, dla których cenna poza lecznictwem jest również możliwość zwolnienia choć na chwilę tempa życia.
"Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. skutecznie wspomaga leczenie dolegliwości:
reumatologicznych, neurologicznych, kardiologicznych, dermatologicznych, ortopedycznych.
Skutecznie rehabilitujemy dzieci i dorosłych z rozpoznaniem dziecięcego porażenia mózgowego. Możemy więc poszczycić się tym, że wspomagamy leczenie bardzo szerokiego spektrum schorzeń.
Naszymi największymi bogactwami są woda siarczkowa, solanka jodkowa, oraz borowina, a także produkowana od 1960 roku naturalna woda mineralna „Buskowianka Zdrój”.
Leczenie naturalnymi tworzywami wspomagane jest gamą blisko 80 zabiegów fizjoterapeutycznych.
Ofertę wzbogaciliśmy o zabiegi spa & wellness.
„Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. jest uznaną marką, rozpoznawalną we wszystkich zakątkach naszego kraju, ale również co ważne za granicą. Odwiedzają nas m.in. Goście z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Oferujemy leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, rehabilitacyjne, sanatoryjne, ambulatoryjne, turnusy rehabilitacyjne na skierowania i pełnopłatne oraz pobyty rekreacyjne.
Istnieje możliwość konsultacji specjalistycznych, badań analitycznych i diagnostycznych.
Dysponujemy zaawansowanym technologicznie, nowoczesnym sprzętem, m.in. do diagnostyki osteoporozy. Zapewniamy opiekę medyczną wysoko wykwalifikowanej kadry lekarskiej i pielęgniarskiej, dbając o wysokie standardy naszych gości.
Posiadamy 8 zakładów przyrodoleczniczych i 4 obiekty sanatoryjne z najbardziej znanym - Sanatorium „Marconi”. Łączy on blisko 200 lat tradycji z nowoczesnością. Obiekt został oddany do użytku w 1836 roku - powstał według projektu architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego. Sanatorium jest wizytówką całego Uzdrowiska.
Klimatyczne wnętrza, komfortowo wyposażone pokoje (1 i 2 – osobowe oraz apartamenty), bogata baza zabiegowa oferująca blisko 80 rodzajów zabiegów leczniczych, smaczna zdrowa kuchnia sprawią, że poczujecie się u nas wyjątkowo a spędzony tu czas pozostawi wspaniałe wspomnienia.
Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada też bezprzewodowy dostęp do internetu. Doskonałym uzupełnieniem kuracji jest możliwość skorzystania z szerokiej gamy imprez odbywających się w Sali Koncertowej Sanatorium "Marconi". Znajduje się tu również nowoczesne Centrum Konferencyjne.
Sanatorium „Marconi” położone jest w kilkuhektarowym zabytkowym Parku Zdrojowym dającym szerokie możliwości aktywnego wypoczynku po zabiegach.
Poza wyżej wymienionym w ramach „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A. funkcjonują następujące obiekty: Sanatorium "Mikołaj", "Oblęgorek" i "Willa Zielona" oraz szpitale: Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” i Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna”, do którego trafiają między innymi pacjenci w zaledwie kilkanaście dni po operacjach kardiologicznych i są skutecznie rehabilitowani.
We wszystkich obiektach na naszych Gości czeka blisko 1000 miejsc.
Zadbaliśmy o to, by każdy kto do nas przyjedzie z łatwością odnalazł ciszę i spokój.
Dysponujemy pokojami o wysokim standardzie, w tym apartamentami, a większość z nich jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Jesteśmy firmą na miarę XXI wieku. Umiejętnie łączymy tradycję z nowoczesnością.
„Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. to nie tylko lecznictwo.
Dla odwiedzających nas osób przygotowaliśmy bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych.
Międzynarodowe imprezy muzyczne jak np. „Lato z Chopinem” czy „Festiwal im. Krystyny Jamroz” przyciągają sławy z zagranicy i wzbogacają atrakcyjność pobytów w naszym kurorcie.
Dbamy o organizację czasu wolnego naszych Gości. Każdy tydzień niesie koncerty i spotkania autorskie ze znanymi osobistościami ze świata kultury i sztuki. Proponujemy wiele form aktywnego spędzenia czasu po zabiegach, m.in. trasy rowerowe, nordic walking, korty tenisowe czy spacery po pięknym, zabytkowym parku zdrojowym, wokół którego są rozmieszczone nasze sanatoria.
Współpracujemy z biurami podróży organizującymi wycieczki po regionie.
Zapraszamy do „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A. po Zdrowie i Relaks.
To miejsce, w którym można się zakochać.
Aktualności
Położenie
Jak dojechać
do Buska z Krakowa?
Są dwa warianty:
1). Kraków - Proszowice - Kazimierza Wielka - Wiślica - Busko oraz
2). Kraków - Nowe Brzesko - Koszyce - Opatowiec - Nowy Korczyn (zjazd w lewo na Busko z drogi krajowej Kraków - Sandomierz) - Busko.
Jak dojechać
do Buska z Tarnowa?
Z Tarnowa przez Dąbrowę Tarnowską, Szczucin, Pacanów, Stopnicę do Buska.
Jak dojechać
do Buska z Katowic?
Katowice - Wolbrom - Miechów - Pińczów - Busko.
Jak dojechać
do Buska z Warszawy?
Warszawa - Radom - Kielce - Morawica - Chmielnik - Busko.
Walory uzdrowiskowe
Walory lecznicze unikalnych wód siarczkowych i jodkowo-bromkowych sprawiły, że Busko-Zdrój jest cenionym uzdrowiskiem balneologicznym od 1836 roku.
Największą wartością uzdrowiska są naturalne czynniki lecznicze:
- wody siarczkowe (1,4%) - zalicza się do bardzo rzadko spotykanych wód leczniczych. Zawierają siarczki z uwalniającym się siarkowodorem. Buska woda siarczkowa zawiera także liczne ilości jodu, bromu, fluoru, boru oraz wiele innych mikroelementów. Ilość składników mineralnych stanowi w sumie 1,4 %. Stosowane są do kąpieli, kuracji pitnych oraz do płukania jamy ustnej. Działają przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, odtruwająco i regeneracyjnie.
Obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi zapobiegając miażdżycy.
- solanki jodkowo-bromkowe (2,2%) - zawierają szczególnie cenny dla organizmu jod i selen. Kąpiele jodkowo-bromkowe stosuje się w niektórych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego. Selen zawarty w wodzie jest niezbędny do utrzymania w zdrowiu mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych.
Wody lecznicze ze względu na ich rzadkie występowanie stawiają Busko w rzędzie unikalnych uzdrowisk Europy. Dolina buskiego uzdrowiska z trzech stron otoczona jest wzniesieniami o charakterze kredowo-wapiennym, a od strony zachodniej zamykają ją złoża gipsu. To sprawia, że woda gruntowa nawet na nieznacznej głębokości zawiera duże ilości soli mineralnych i siarki. Wody są wydobywane z otworów wiertniczych, położonych na terenie uzdrowiska.
Klimat
Klimat Buska-Zdroju ma charakter nizinny o cechach kontynentalnych. Amplituda skrajnych temperatur wynosi u nas 60 °C, a średnia roczna temperatura nie przekracza 7,8 °C i należy do grupy najwyższych w Polsce. Busko należy do miejscowości "średnio suchych" - średnia roczna wilgotność względna powietrza mieści się w granicach 71% do 80%, a średnia prędkość wiatru nieznacznie przekracza 3 m/s. Busko-Zdrój posiada korzystne warunki insolacyjne - 1551 godzin ze słońcem w ciągu roku. Bioklimat Buska-Zdroju ma ogromne znaczenie dla prawidłowego leczenia wielu schorzeń, zwłaszcza u osób o zmniejszonej sprawności ustrojowej.